Głosowanie nad układem to niezwykle ważny moment w każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Na tym etapie ważą się losy całego postępowania, a także interesy obu stron – wierzyciela i dłużnika. Wierzyciel po otrzymaniu informacji o wyznaczeniu terminu głosowania chce mieć pewność, że jego interesy są chronione i że prawidłowo oddał swój głos.
Wymogi prawne
Organ ustawodawczy wspomina, że w przypadku głosowania pisemnego głos powinien zawierać Państwa imię i nazwisko oraz informację, czy głosują Państwo za czy przeciw układowi. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje interesy są odpowiednio chronione, niezależnie od tego, czy popierasz układ, czy jesteś przeciwny, możesz ustanowić pełnomocnika do głosowania. Na przykład, doradcę prawnego. Pełnomocnikiem może być zarówno profesjonalny przedstawiciel, jak i inny wierzyciel. Należy ustanowić pełnomocnika, jeżeli wierzytelność przysługuje solidarnie kilku wierzycielom lub jest niepodzielna. Prawo restrukturyzacyjne wymaga pełnomocnika do głosowania, którym może być jeden z wierzycieli, którym przysługuje wierzytelność.
Jak możesz udowodnić swoje prawo do prawidłowego głosowania?
Tylko osoba uprawniona do reprezentowania wierzyciela może oddać ważny głos. Najłatwiej jest to zrobić, gdy wierzyciel jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Sytuacja komplikuje się w przypadku osób prawnych, tutaj głos powinien być oddany zgodnie z ustaloną reprezentacją. Reprezentacja taka jest ujawniana w Krajowym Rejestrze Sądowym, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości osoba nadzorująca głosowanie będzie mogła sprawdzić, czy głos został oddany prawidłowo. Ważne jest, aby wola wierzyciela była jasna. To znaczy, jeżeli na karcie są rubryki do zakreślenia, należy zaznaczyć jedną rubrykę. Jeżeli głosowanie polega na zakreśleniu zbędnej opcji, należy zakreślić opcję, która nie pasuje, tzn. jeżeli głosuje się za układem, należy zakreślić głos przeciw układowi.