Restrukturyzacja a wierzyciele

Co oferujemy?

Profesjonalną pomoc dla wierzycieli

Jeśli firmie grozi ogłoszenie upadłości, postępowanie restrukturyzacyjne może obronić przed nim lub egzekucją ze strony wierzycieli oraz stopniowo regulować swoje długi. Warunkiem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest niewypłacalność dłużnika lub samo zagrożenie o niewypłacalności.

Masz dłużnika w restrukturyzacji?

  • null

    Skontaktuj się z nami - to nic nie kosztuje

  • null

    Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację

  • null

    Opracujemy plan dalszych działań i przedstawimy ofertę współpracy

  • null

    Zrobimy wszystko, aby całość Twoich należności wróciły do Ciebie

W uproszczonych restrukturyzacjach często znajdują się przedsiębiorcy, którzy odnotowują kłopoty z płynnością. Sytuacja finansowa tych firm jest znana pośrednikom finansowym, którzy wcześniej sprzedawali Im produkty finansowe. Jest to środowisko dobrze znane naszym specjalistom. Przy trudnościach w realizacji akcji kredytowej wiele osób, które mają bazy danych przedsiębiorców i znają ich sytuację finansową, oferuje nowy produkt. “Zredukujemy nawet 90% Twoich zobowiązań!”. Dla wielu przedsiębiorców jest to oferta nie do odrzucenia. Problemy z płynnością finansową, ktoś musi je finansować. Z nami możesz być pewien, że nie będziesz to Ty!

Zdarza się, że firma, z którą współpracujesz i regularnie reguluje swoje zobowiązania jest w trakcie restrukturyzacji lub w upadłości. Jakie to może mieć konsekwencje dla wierzyciela? Nie posądzamy kontrahenta o złe intencje, ale trzeba mieć świadomość, że jednym z efektów finansowych różnych porozumień restrukturyzacyjnych jest propozycja redukcji zobowiązań. Nie zawsze jest miejsce na takie działania.

Jeśli propozycja układu oznacza utratę zysków, a nawet to, że trzeba dopłacić interesu, trzeba działać szybko. W takich przypadkach możemy mówić o pokrzywdzeniu wierzyciela, a to jest niezgodne z prawem. Dłużnik może być w stanie wywiązać się z niektórych swoich zobowiązań, a z innych nie, ale propozycje układowe dotyczą zazwyczaj wszystkich.

Dlaczego miałbyś za to dodatkowo płacić? Jakie masz prawa w postępowaniu? Kto może Cię reprezentować? Czy musisz wyrazić zgodę na taki układ? Jak wygląda głosowanie nad zatwierdzeniem układu i jakie są konsekwencje dla wierzycieli? Czy egzekucja Państwa wierzytelności została wstrzymana?

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji lub ktoś z Twojego otoczenia biznesowego, zgłoś się do nas!

Skontaktuj się z nami!

Prowadzimy następujące postępowania:

1.

Postępowanie układowe

Jest najmniej sformalizowanym postępowaniem restrukturyzacyjnym. W postępowaniu o zatwierdzenie układu to dłużnik wybiera nadzorcę, przygotowuje propozycje układowe i przedstawia je wierzycielom, dbając o to, by układ poparła odpowiednia większość. Dopiero po zatwierdzeniu układu dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Postępowanie to może być wszczęte tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W tym postępowaniu dłużnik, co do zasady, nie traci możliwości zarządzania swoim przedsiębiorstwem. Jeśli jednak chodzi o wady, to w przeciwieństwie do innych postępowań restrukturyzacyjnych, nie zapewnia ono ochrony przed egzekucjami komorniczymi, które nie są zawieszane w związku z zatwierdzeniem układu. Między innymi dlatego nie jest ono często stosowane.

2.

Przyspieszone postępowanie układowe

Jest najbardziej powszechnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Podobnie jak w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, może być ono wszczęte tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W tym przypadku jednak nadzorcę układowego zastępuje nadzorca sądowy, który kontroluje działania dłużnika i sporządza plan restrukturyzacyjny. Popularność tego postępowania wynika z jego szybkości oraz możliwości zabezpieczenia majątku przed egzekucją. Sąd powinien rozpatrzyć wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w ciągu tygodnia od jego złożenia. Po pozytywnym rozpatrzeniu, majątek dłużnika staje się masą układową. Przyspieszone postępowanie układowe powinno trwać co do zasady 2-3 miesiące.

3.

Postępowanie układowe

Rządzi się podobnymi zasadami jak powyższe, ale brakuje w nim instrumentów, które usprawniłyby jego przebieg, w tym brak możliwości sprzeciwu wierzycieli, np. wobec nieumieszczenia ich na liście wierzycieli. Postępowanie to daje jednak możliwość restrukturyzacji, gdy wysokość wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

4.

Postępowanie sanacyjne

Różni się od przedstawionych powyżej postępowań tym, że oprócz celów charakterystycznych dla postępowania restrukturyzacyjnego, zakłada realizację działań związanych z przywróceniem dobrej kondycji przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu niektórych środków charakterystycznych dla postępowania upadłościowego. Silna ochrona przed wierzycielami, możliwość ingerencji nawet w uprzednio zawarte umowy, a także ułatwienia w zwalnianiu pracowników mają jednak swoją cenę. Zarządzanie przedsiębiorstwem przechodzi w ręce wyznaczonego przez sąd zarządcy, który opracowuje plan restrukturyzacji.

5.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – tarcza 4.0

Aby przeciwdziałać skutkom pandemonium, ustawodawca wprowadzi uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Procedura przewidziana w ramach tarczy antykryzysowej 4.0. zakłada uproszczoną wersję postępowania o zatwierdzenie układu. Samo zawarcie układu z doradcą restrukturyzacyjnym i dokonanie ogłoszenia w MSiG powoduje, że dłużnik uzyskuje m.in. ochronę przed egzekucją (do 30 czerwca 2021 r. – prawdopodobnie zostanie przedłużone).

Głosowanie - prawa i możliwości wierzycieli

Głosowanie nad układem to niezwykle ważny moment w każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Na tym etapie ważą się losy całego postępowania, a także interesy obu stron – wierzyciela i dłużnika. Wierzyciel po otrzymaniu informacji o wyznaczeniu terminu głosowania chce mieć pewność, że jego interesy są chronione i że prawidłowo oddał swój głos.

Wymogi prawne
Organ ustawodawczy wspomina, że w przypadku głosowania pisemnego głos powinien zawierać Państwa imię i nazwisko oraz informację, czy głosują Państwo za czy przeciw układowi. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje interesy są odpowiednio chronione, niezależnie od tego, czy popierasz układ, czy jesteś przeciwny, możesz ustanowić pełnomocnika do głosowania. Na przykład, doradcę prawnego. Pełnomocnikiem może być zarówno profesjonalny przedstawiciel, jak i inny wierzyciel. Należy ustanowić pełnomocnika, jeżeli wierzytelność przysługuje solidarnie kilku wierzycielom lub jest niepodzielna. Prawo restrukturyzacyjne wymaga pełnomocnika do głosowania, którym może być jeden z wierzycieli, którym przysługuje wierzytelność.

Jak możesz udowodnić swoje prawo do prawidłowego głosowania?
Tylko osoba uprawniona do reprezentowania wierzyciela może oddać ważny głos. Najłatwiej jest to zrobić, gdy wierzyciel jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Sytuacja komplikuje się w przypadku osób prawnych, tutaj głos powinien być oddany zgodnie z ustaloną reprezentacją. Reprezentacja taka jest ujawniana w Krajowym Rejestrze Sądowym, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości osoba nadzorująca głosowanie będzie mogła sprawdzić, czy głos został oddany prawidłowo. Ważne jest, aby wola wierzyciela była jasna. To znaczy, jeżeli na karcie są rubryki do zakreślenia, należy zaznaczyć jedną rubrykę. Jeżeli głosowanie polega na zakreśleniu zbędnej opcji, należy zakreślić opcję, która nie pasuje, tzn. jeżeli głosuje się za układem, należy zakreślić głos przeciw układowi.

Pokrzywdzenie wierzyciela

Umorzenie postępowania

Postępowanie zostanie umorzone z mocy prawa, jeżeli w terminie 4 miesięcy od dnia obwieszczenia nie zostanie złożony do sądu wniosek o zatwierdzenie układu.

Uchylenie skutków obwieszczenia o uproszczonej restrukturyzacji

Na wniosek stron układu skutki obwieszczenia o otwarciu uproszczonej restrukturyzacji będą uchylane przez sąd, jeżeli prowadzą do pokrzywdzenia wierzycieli.

VAT od transakcji z dłużnikiem w restrukturyzacji

Jeśli Twoja firma zapłaciła podatek VAT od faktury, która nie została zapłacona przez dłużnika, a jest on w restrukturyzacji, w upadłości lub nawet już nie działa. Możemy go dla Ciebie odzyskać!

Odpowiedzialność dłużnika

Jeżeli obwieszczenie wszczynające postępowanie zostało dokonane w złej wierze, wierzyciel oraz poszkodowana osoba trzecia będzie miała roszczenie odszkodowawcze wobec dłużnika.

Wskazane postępowania restrukturyzacyjnych różnią się czasem trwania i stopniem ich formalizacji. Według niepisanej zasady, im lepsza jest sytuacja przedsiębiorstwa i jego kontakty z wierzycielami, tym mniej restrykcyjne może być postępowanie restrukturyzacyjne. Nie wahaj się jednak nad skorzystaniem z profesjonalnej porady – przecież chodzi o Twoje finanse! Skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji lub ktoś z Twojego otoczenia biznesowego, zgłoś się do nas!

Skontaktuj się z nami!

Zapytaj o indywidualną ofertę

Zostaw nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą.




location_on

ul. Skawińska 13/50, 31-066 Kraków

phone

790 202 323

access_time

Pon-Pt od 9:00 do 18:00

Menu