Bankructwo lokale Retail

Bankructwo oznacza stan niewypłacalności firmy względem jej wierzycieli. Upadłość lokali handlowych mogą ogłosić podmioty gospodarcze, które w okresie co najmniej 3 miesięcy od upływu terminu spłaty nie mogą spełnić zobowiązań finansowych i w przypadku których nie sprawdziły się procedury pomocowe takie jak np. restrukturyzacja. Bankructwo lokali handlowych wydaje się jednoznacznym końcem prowadzenia działalności, który wynika z poważnych kłopotów finansowych. Jednak należy pamiętać, że odpowiednio przeprowadzona procedura chroni dłużnika przed negatywnymi skutkami bankructwa, a także pozwala na założenie nowej firmy.

Kiedy ogłosić bankructwo lokalu sprzedażowego?

Ogłoszenie upadłości firmy zawsze powinno stanowić ostateczny krok. Nawet w przypadku znacznych obciążeń finansowych i wynikających z nich problemów ze spłatą zobowiązań, należy w pierwszej kolejności podjąć odpowiednie kroki, aby ją ocalić. Według Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, „upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny”.

Niewypłacalność następuje gdy: „dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące”. Zgodnie z prawem niewypłacalna jest też osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w przypadku, w którym jej długi przewyższają majątek i stan ten utrzymuje się przez ponad 24 miesiące.

Jak ogłosić bankructwo lokali retail?

null
  • Etap pierwszy

    Postępowanie upadłościowe lokali retail może zostać rozpoczęte zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego wierzycieli. Właściciel firmy ma obowiązek złożyć wniosek do sądu rejonowego o ogłoszenie upadłości najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła ku temu podstawa prawna. Wniosek składany jest w oddziale gospodarczym sądu.

  • Etap drugi

    Dostarczenie do sądu wniosku o upadłość nie jest równoznaczne z ogłoszeniem upadłości. Postępowanie upadłościowe, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, jego sytuacji majątkowej, a także innych czynników może trwać miesiącami. Po pozytywnym zakończeniu postępowania sądowego sąd ogłasza upadłości firmy i wyznacza dłużnikowi syndyka oraz sędziego komisarza.

  • Etap trzeci

    Rozpoczyna się postępowanie upadłościowe właściwe, w którego toku syndyk przedstawia dłużnikowi listę wierzytelności, aby mógł się on z nią zapoznać i ustosunkować do zgłoszonych roszczeń. Po zaakceptowaniu spisu sporządzony dokument przedstawia się wierzycielom. Mają oni możliwość wniesienia zarzutów w przypadku, gdy ich wierzytelności nie zostały uznane.

  • Etap czwarty

    Następnie następuje spieniężenie majątku właścicieli lokali handlowych i zaspokojenie należności wierzycieli. Sąd ustala tzw.plan spłaty na okres maksymalnie trzech lat.

Chcesz się dowiedzieć jak uratować zadłużony lokal sprzedażowy?

Masz problemy finansowe związane z prowadzoną działalnością?

Skontaktuj się z nami!

Oferujemy kompleksowe, merytoryczne wsparcie wszystkim przedsiębiorcom chcącym ogłosić upadłość firmy.

Skomplikowane procedury sprawiają, że nie warto samodzielnie dociekać, w jaki sposób ogłosić bankructwo lokali retail, aby wynik postępowania upadłościowego był korzystny, zwłaszcza, że presja wierzycieli nie sprzyja rozsądnemu działaniu. Nasze wieloletnie doświadczenie sprawia, że każdorazowo jesteśmy w stanie wskazać Klientowi najodpowiedniejsze dla niego rozwiązanie. Jesteśmy świadomi tego, że każda sprawa jest inna dlatego rozpoczynamy działanie od wnikliwej analizy wszystkich istotnych okoliczności i dokumentacji. Przeprowadzamy przez wszystkie formalności i zapewniamy kompleksowe wsparcie w trakcie postępowania.

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej
nie zwlekaj
zgłoś się do nas, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie!

Zapytaj o indywidualną ofertę

Zostaw nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą.




location_on

ul. Skawińska 13/50, 31-066 Kraków

phone

790 202 323

access_time

Pon-Pt od 9:00 do 18:00

Menu